Jak rozmawiać z dzieckiem o stomii? Kampania „STOMAlife. Odkryj stomię”

Dodał  |  0 Komentarzy

stomaLIFElogo1

Stomia – chirurgicznie wytworzone połączenie części jelita z powierzchnią ciała – stanowi rewolucję w życiu dziecka. W niełatwym procesie dojrzewania rodzice i nauczyciele mogą napotkać wiele przeszkód utrudniających wytłumaczenie dziecku, że ze stomią można normalnie żyć. W ramach społecznej kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” organizatorzy przeprowadzili wywiad z psychoonkolog Biancą Kotoro o tym, jakie kroki należy podjąć, aby ułatwić małemu stomikowi wejście w dorosły świat.

Celem działań przewidzianych w ramach kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” jest walka z wykluczeniem społecznym. Chcąc wpłynąć na zmianę postaw stomików w kierunku akceptacji sytuacji życiowejm powstało miejsce, gdzie żadne pytania nie pozostają bez odpowiedzi. Stomicy mogą kierować swoje zapytania odnośnie do stomii na adres biuro@stomalife.pl lub pod numerem telefonu 800 633 463. Zarówno stomicy, jak i ich bliscy mogą uzyskać poradę i pomoc z zakresu pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Wątpliwości rozwiewane są przez psychologów, lekarzy, pielęgniarki stomijne oraz dietetyków.

Stomicy powinni otrzymywać wsparcie zarówno od pielęgniarek stomijnych, jak i psychologów, gdy nie radzą sobie w nowej sytuacji życiowej. Często poradnie stominje otwarte są parę dni w tygodniu. Osoby, które cierpią na inne przypadłości poza stomią, mogą napotkać trudności, żeby skonsultować się ze specjalistą. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom stomików, ich rodzin i osób im bliskich, tworząc kontakt, który pozwala na zasięgnięcie porady bez wychodzenia z domu i umawianie się na konkretny termin ‒ powiedział prof. dr hab. n. med. Wiesław Tarnowski, Przewodniczący Rady Programowej kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj Stomię”.

W procesie akceptacji stomii istotna jest możliwość kontaktu z ekspertami w tej dziedzinie. Stomicy napotykający problemy z prawidłowym doborem sprzętu stomijnego, higieną czy pielęgnacją stomii mogą poradzić się w tej kwestii pielęgniarki stomijnej. Natomiast stomicy mający pytania z zakresu odnajdywania się w nowej sytuacji życiowej zostaną przekierowani do psychologów. Wśród ekspertów znajdują się również dietetycy, udzielający porad jak prawidło zbilansować dietę w przypadku wyłonionej: ileostomii, kolostomii czy urostomii. Do e-poradni stomijnej, w celu zasięgnięcia porady fizjoterapeuty, mogą zwracać się stomicy chcący wrócić do dawnej sprawności fizycznej. Osoby z wyłonioną przetoką zapominają często o fakcie, że obecność stomii nie przekreśla aktywnego życia seksualnego oraz możliwości zajścia w ciążę. Wszelkie wątpliwości pojawiające się w tej materii rozwieją nasi seksuolodzy.

Więcej informacji na: http://stomalife.pl/